Naujausios istorijos

Nematomi

Oliver Meckes ir Nicole Ottawa nuotr.
Autorius Ferris Jabr

Pasemkite saują dirvožemio iš miškingų Švarcvaldo kalnų Vokietijoje, Tongasų miško Aliaskoje arba Vaipua Naujojoje Zelandijoje. Pakelkite ją prie akių. Ką matote?

Žinoma, žemę – minkštą, sodrią ir tamsią kaip kakava. Pušų spyglius ir pūvančius lapus. Samanų ar kerpių skiautes. Blyškią apverstos grybo kepurėlės armonikėlę. Galbūt nuo šviesos sprunkantį slieką arba skruzdėlę, suglumusią dėl staigaus aukščio pasikeitimo. Bet Sju Greiston (Sue Grayston) žino, kad ten visko nepalyginti daugiau.

Viename grame miško dirvožemio gali būti iki milijardo bakterijų, iki milijono grybų, šimtai tūkstančių pirmuonių ir beveik tūkstantis apvalių jų kirmėlių. Kai vienos ar kitos augalų dalys nudžiūsta ir žūsta, kirminai, nariuotakojai, grybai ir mikrobai suskaido jų dažnai atsparius audinius į smulkesnius komponentus ir grąžina maistingąsias medžiagas į dirvožemį.

Visą straipsnį rasite „National Geographic“ 2022 m. rugsėjo numeryje.

National Geographic 2022 rugsėjis

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Jums gali patikti

Naujausios istorijos

Lytėjimo galia

Autorė Cynthia Gorney Fotografė Lynn Johnson „Lytėjimas– vienas esminių socialinės sąveikos aspektų, o socialinė sąveika – vienas esminių žmogaus poreikių.
Aji Styawan/National Geographic
Naujausios istorijos

Sparčiai skęstanti sala

Timbulsloko (Timbulsloko) kaime, maždaug už 400 km į rytus nuo Indonezijos sostinės Džakartos (Jakarta), kapinės jau buvo po vandeniu. Pažvelgus
0

Krepšelis

    Prekė Kaina Kiekis Viso
Išvalyti krepšelį

Your cart is empty