Prabėgus 12 METŲ po to, kai pasitelkus negailestingą chemoterapiją ir dvigubą mastektomiją Terisa Makeon
(Teresa McKeown) įveikė III stadijos krūties vėžį, liga grįžo ir, negana to, agresyviau nei pirmąjį kartą. Šįsyk
chemoterapija nepadėjo. Diena po dienos moteris tik sėdėdavo krėsle svetainėje dėl pykinimo negalėdama nė pajudėti. Ji rašė keturis dienoraščius – savo vyrui bei trims suaugusiems vaikams – ir rasdavo jėgų ant popieriaus išreikšti mintis apie bendrą ateitį, kurios nesitikėjo sulaukti.
Moteris numetė 44,5 kg, nes dėl žarnyno navikų beveik negalėjo valgyti. T. Makeon nelinkusi pykti ar panikuoti, bet prieš pat operaciją kamščiui pašalinti pacientė pripažino sielvartaujanti. „Labai meldžiuosi, kad jei reikalai pablogėtų arba po operacijos prasidėtų komplikacijos, tiesiog numirčiau greitai, – prisimena ji žodžius, pasakytus vyresniajai dukrai. – Nežinau, kiek dar galiu kęsti skausmą.”
Netekusi vilties ir nusiteikusi ryžtingai moteris paklausė chirurgo Džeisono Sikliko (Jason Sicklick), ar jis nežinąs kokių nors eksperimentinių gydymo būdų, kurie padėtų jai laimėti laiko. Pasirodo, gydytojas drauge su kolegomis vadovavo tyrimui tiksliosios arba asmeninės medicinos srityje.
Šis būdas, grindžiamas naujausiais genetiniais tyrimais ir duomenų analitika, atveria revoliucines galimybes gydyti onkologines ligas ir gali iš esmės pakeisti nuo seno įprastą medicinos praktiką. Šiuo metu pacientai skirstomi į plačias kategorijas pagal ligas, o tikslioji medicina siekia prevenciją, diagnozavimą ir gydymą parinkti individualiai pagal asmeninę biocheminę sandarą.
T. Makeon prisidėjo prie I-PREDICT – tiksliojo onkologinių ligų tyrimo Kalifornijos universiteto San Diege Murso (Moores) onkologinių ligų centre. Ten mokslininkai netaiko vieno konkretaus gydymo būdo, o analizuoja pacientų vėžinių ląstelių DNR. Pagal tam tikrus algoritmus peržiūrėjęs duomenis apie tūkstančius genų variantų, šimtus priešvėžinių vaistų bei milijonus medikamentų derinių kompiuteris parenka tinkamiausią gydymo būdą konkretaus naviko anomalijoms. Kartais tai – nauja imunoterapija, tradicinė chemoterapija, hormonų terapija arba vaistai, nė neskirti onkologinėms ligoms gydyti.
Plačiau skaitykite sausio mėnesio numeryje.