Jūrinė ūdra atsargiai letenomis atnarplioja ant jos kadaruojantį plastikinį maišelį. Ši ūdra – ne vienintelis į pavojingą akistatą su šiukšlėmis stojęs gyvūnas: nustatyta, kad maždaug pusė visų jūrinių žinduolių yra suėdę plastikinių daiktų ar pakliuvę į jų spąstus.
TRUPUTIS ŠIUKŠLIŲ = DAUG PROBLEMŲ
Plastikas nuo popieriaus ir maisto atliekų skiriasi tuo, kad niekada nesuyra – nesusiskaido į daleles, kurias įsisavintų gamta. Be to, jis dažnai patenka į vandenį, kur išskiria nuodingas medžiagas ir gali būti palaikytas maistu. Žurnalo „Science” atliktas tyrimas rodo, kad kiekvienais metais į vandenynus pakliūva 8,8 mln. tonų plastiko, kuris kelia grėsmę daugiau nei 700 rūšių jūriniams gyvūnams.
Plastikinės šiukšlės – ne vienintelė Žemės taršos problema. Aplinkai kenkia netyčia į jūrą išsiliejusi nafta, į dirvą prasismelkiantys žemės ūkio produktai, tarkim, trąšos ir pesticidai, ir net per didelis triukšmas ar šviesa. (Laivų skleidžiami garsai užgožia banginių šūksnius, o ryški šviesa trikdo paukščius, ką tik išsiritusius jūrų vėžlius ir kitus gyvūnus.)
Plačiau skaitykite liepos mėnesio numeryje.