Kad gyventume šiuolaikiniame pasaulyje, mums būtina energija, gaunama iš maisto, kuro ir elektros. Milijardų žmonių poreikiai nenumaldomai auga. Energijos gavybos būdai turi įtakos Žemei ir kelia pavojų žmonijai. Ar galime rasti geresnį būdą? Klimato kaita nėra pramanai ar mokslininkų suokalbis, tai didelis iššūkis. Pateikiame faktus.
PASAULIS ŠYLA
2016 m. karščiai sumušė 2015 m. rekordą, kuris savo ruožtu pralenkė 2014 m. aukščiausią temperatūrą. Praeitų metų žemės paviršiaus temperatūros vidurkis, sudarytas remiantis tūkstančių meteorologijos stočių, plūdurų ir laivų surinktais duomenimis, buvo 0,94 °C didesnis nei XX a. vidurkis. Atmosferą tiriantys palydovai taip pat užfiksavo aiškią šilimo tendenciją.
TAI – DĖL MŪSŲ
El Ninjo (El Niño) srovė prisidėjo prie praeitų metų rekordo. Tačiau besitęsiančios atšilimo tendencijos
negalima paaiškinti jokia gamtine priežastimi. Saulės pajėgumas cikliškai auga ir mažėja, ugnikalnių išsiveržimai kartkartėmis atvėsina planetą. Tuo tarpu žmonių išmetamos šiltnamio efektą sukeliančios dujos
dengia Žemę storu sluoksniu, kuris sulaiko šilumą.
ESAME TUO TIKRI
Šiltnamio efektas mums žinomas nuo XIX a. pr. 1896 m. švedų fizikas Svantė Arenijus (Svante Arrhenius) netgi numatė, kad anglį deginant išsiskiriantis anglies dioksidas paskatins planetos šilimą. Mokslininkas manė, kad tai pozityvus reiškinys, o neigiamos to pasekmės ginčytinos. Iš tikrųjų atšilimas – nesustabdomas grėsmingas procesas.
Plačiau skaitykite balandžio mėnesio numeryje.