„ Atsiprašau tų, kurie girdės šią istoriją galbūt antrą kartą, – prabilo Džeinė Gudol (Jane Goodall) savo klausytojams per paskaitą 2015 m. – Bet kartais pasakojimus smagu išgirsti vėl.” Jos istorija išties
gerai žinoma: jauna anglė Afrikoje tiria šimpanzes ir apverčia aukštyn kojomis primatų mokslą. Bet kaipgi tai nutiko? Kaip moteriai, pametusiai galvą dėl gyvūnų, bet neturėjusiai oficialaus mokslininkės pasirengimo, pavyko atrasti kelią per anuomet vyriškus mokslo ir žiniasklaidos pasaulius, savo srityje padaryti neprilygstamų atradimų ir išgarsėti visame pasaulyje kaip gamtosaugos judėjimo lyderei? Apie tai čia ir papasakosime.
Džeinė pagarsėjo 1965 m. pasirodžius Nacionalinės geografijos draugijos prodiusuotam filmui „Panelė Gudol ir laukinės šimpanzės” (Miss Goodall and the Wild Chimpanzees). Mokslininkė šį filmą paskutinį kartą matė prieš daug metų. Bet dabar rodau jį jai nešiojamojo kompiuterio ekrane draugo namuose Vakarų Londone.
Primatologė, kuriai šiemet sukaks 83-eji, stebi save, kai jai dar buvo 28-eri.
„Tik pamanykite, kaip būtų smagu vėl būti tokio amžiaus”, – šypsosi Džeinė. Jaunoji mokslininkė ekrane žygiuoja per mišką Gombės Upelio gyvūnijos rezervate (Gombe Stream Game Reserve) dabartinės Tanzanijos teritorijoje. Ji avi aukštaaulius tekstilinius sportbačius ir vilki rusvai žalsvus šortus. Šviesūs plaukai surišti į uodegą, tapusią skiriamuoju Džeinės bruožu. Moteris atrodo užsiėmusi lauko tyrimais, bet dabar ji pasakoja, kad iš tiesų priešais objektyvą tik vaidino bandydama atkurti pirmojo pusmečio įvykius Gombės rezervate, kad fotografas Hjugas
van Lauekas (Hugo van Lawick) galėtų juos nufilmuoti. Tas pusmetis buvo nepakartojamas vienatvės ir atradimų laikotarpis be jokių fotoaparatų ir vaizdo kamerų. Vėliau objektyvas į ją būdavo nukreiptas nuolat.
Džeinė prisimena, kad Nacionalinės geografijos draugijos vadovai labai konkrečiai nurodė Hjugui, kokius kadrus reikėtų užfiksuoti: „Jie įteikė mums sąrašą: Džeinė valtyje, Džeinė su žiūronais, Džeinė žvelgia į žemėlapį.” Kai 1965 m. gruodžio 22 d. filmas „Panelė Gudol ir laukinės šimpanzės” buvo parodytas per CBS kanalą, jį pažiūrėjo maždaug 25 mln. Šiaurės Amerikos žiūrovų. Tokia auditorija buvo ir tebėra laikoma labai didele.
Plačiau skaitykite spalio mėnesio numeryje.