Kuo daugiau mokslininkai tiria mūsų organizme gyvenančius mikrobus, tuo daugiau sužino apie stebėtiną šių mažyčių organizmų poveikį mūsų išvaizdai, mąstysenai ir jausenai. Ar mūsų sveikata ir gerovė tikrai priklauso nuo bakterijų, virusų, grybų ir pirmuonių, gyvenančių žarnyne, plaučiuose, ant odos ir akių? Keista suvokti, kad bakterijos, kurias visur nešiojamės, iš esmės lemia mūsų prigimtį.
Mikrobiomo – mūsų mikroorganizmų paletės – poveikis gali būti labai stiprus ir prasideda nepaprastai anksti. Praėjusiais metais paskelbtame tyrime mokslininkai atskleidė, kad net toks iš pažiūros įgimtas dalykas, kaip vaiko temperamentas, gali būti susijęs su tuo, ar kūdikio žarnyne vyrauja vienos genties bakterijos: kuo daugiau bifidobakterijų, tuo linksmesnis kūdikis.
Šis Turku universiteto Suomijoje mokslininkės Anos-Katarinos Atsinki (Anna-Katariina Aatsinki) ir jos kolegų atradimas buvo padarytas tiriant 301 kūdikio išmatų mėginius. Dviejų mėnesių tiriamieji, kurių organizme vyravo bifidobakterijos, sulaukę pusės metų pasižymėdavo savybe, kurią mokslininkai pavadino „teigiamu emocionalumu”.
Mikrobiomo mokslas dar palyginti jaunas. Rimtesni moksliniai tyrimai šioje srityje prasidėjo vos prieš 15 metų, todėl dauguma iki šiol atliktų tyrimų yra preliminarūs ir negausūs, juose dalyvauja vos keliolika pelių ar žmonių. Mokslininkai jau pastebėjo ryšių tarp mikrobiomo ir ligų, bet dar negali daryti aiškių priežasties ir pasekmės išvadų apie plačią mūsų mikroorganizmų paletę ir ką ji reiškia mums, kaip šeimininkams. Stulbina jau vien sąrašas: manoma, kad vidutinio jauno suaugusio vyro organizme gyvena maždaug 38 trln. mikrobų – kiek daugiau nei žmogaus organizmą sudarančių ląstelių. Sunku atsispirti pagundai jais visais pasinaudoti.
Kaip teigia šia mintimi labiausiai užsidegę mokslininkai, nelabai tolimoje ateityje gali būti įprasta vartoti sveikų mikrobų dozes įvairiomis formomis: prebiotikų (junginių, veikiančių kaip substratas naudingiems mikrobams augti), probiotikų (pačių naudingų bakterijų) arba fekalijų transplantų (mikrobais prisotintų išmatų iš sveikų donorų). Tai padėtų įgyti geriausią formą iš vidaus.
Plačiau skaitykite sausio mėnesio numeryje.