Pinigų trauka gali susilpninti tradicijos varžtus. Būtent ši jėga prieš tris dešimtmečius ėmė klibinti senąją Tailando visuomenės santvarką. Devintajame dešimtmetyje prasidėjusio ekonominio pakilimo metu į šalį plūstelėjo tiek pinigų, kad pajamos vienam gyventojui per 25 metus patrigubėjo. Šalies sostinė Bankokas (Bangkok) pavirto dangoraižių didmiesčiu, vietoj budistų šventyklų dygo prekybos centrai. Kaimo žmonės plūdo į miestus ieškodami darbo, ardydami įprastą šeimos modelį ir atrasdami naujų būdų pažvelgti į pasaulį.
Iš 67 mln. Tailando gyventojų apie 10 proc. dabar gyvena Bankoke. Turėdami asfaltuotus kelius, elektrą, mopedus ir televizorius, Tailando kaimiečiai tapo labiausiai pasiturinčiais vargšais pasaulyje, o mokslininkai jiems netgi priklijavo etiketą – „vidutinių pajamų valstiečiai”.
Pakilęs gyvenimo lygis sukėlė ir nepasitenkinimą žiojinčiomis prarajomis tarp vargšų ir turtingųjų. Todėl tajų visuomenė patiria tradicinės tvarkos pokyčius: ambicingų politikų skatinamos vargingesnės visuomenės klasės ėmė siekti anksčiau nepasiekiamos savosios turto ir politinės įtakos dalies.
Plačiau apie tai skaitykite žurnalo „National Geographic Lietuva” rugsėjo mėnesio numeryje.