Ant žemės priešais mane – didelė apskrita į drėgną violetinį purvą panašaus daikto krūva. Šis beveik beisbolo kepuraitės tūrio kauburėlis nusagstytas per penkiasdešimčia uogų ir sėklų. Kai kurios sėklos didesnės už avokado kauliuką.
Priklaupiu apžiūrėti jo atidžiau. Prikišusi nosį vos per kelis centimetrus, pauostau. Kvepia vaisiais ir šiek tiek atsiduoda actu. Taip pat dvelkteli panašus į gerklę užimantį, troškų stiprios juodosios arbatos skleidžiamą kvapą. Šis kvapas keistas, bet pasibjaurėjimo nekelia.
Kas tai per daiktas? Tai paukščio išmatos. Gausios išmatos, paliktos didelio paukščio.
Atsistojusi apsižvalgau. Esu Deintrio (Daintree) drėgnajame miške, už dviejų valandų kelio automobiliu palei krantą į šiaurę nuo pakrantėje įsikūrusio Kernso (Cairns) miesto atokioje šiaurinėje Australijos dalyje. Šen bei ten pro miško skliautą prasiskverbusios saulės spindulių kolonos lopiniais margina žemę. Ant medžio greta išvystu miškinę agamą Hypsilurus boydii – dailų driežą skiauterėta galva ir dygliuota nugara.
Kažkur netoliese dūzgia vabzdžiai. Bet didelio paukščio – nė ženklo.
Veikiausiai jo nepastebėčiau net jei jis būtų čia pat, tik už tų medžių. Nors ir didelis, jis pranyksta
tarp miško šešėlių.
Koks tai paukštis? Tai Casuarius casuarius, arba šalminis kazuaras, – Australijos drėgnųjų miškų pagrindinis vaisių valgytojas.
Plačiau apie tai skaitykite žurnalo „National Geographic Lietuva“ rugsėjo mėnesio numeryje.