Autorė Annie Roth
Iliustratorius Neil Jamieson
Šiltą birželio rytą 87 m ilgio privatus mokslinių tyrimų laivas išplaukė iš žalių ir uolėtų Azorų salų, stūksančių Šiaurės Atlanto vandenyne maždaug už 1600 km į vakarus nuo žemyninės Portugalijos dalies.
Aukštai virš vandens iškilęs tviskantis baltas „OceanXplorer“ laivas priminė perdarytą superjachtą su sraigtasparnių aikštele priekyje ir pora geltonų povandeninių laivų prie laivagalio. Po deniu laive slepiasi įrengtas didelės raiškos sonaras, skirtas povandeniniam reljefui kartografuoti. „OceanXplorer“ ėmėsi unikalios misijos: pritvirtinti siųstuvų pilkiesiems šešiažiauniams rykliams ir surinkti duomenų apie juos bei jų natūralią aplinką.
Šie gyvūnai daugiausia laiko praleidžia taip giliai, kad daugelis jų elgsenos aspektų vis dar yra paslaptis. Šie priešistoriniai plėšrūnai, kurių protėviai pasirodė prieš 200 mln. metų, užauga iki 5,5 m ilgio. Jie slepiasi vandenyno mezopelaginiame sluoksnyje, vadinamojoje sutemų zonoje – šaltame regione, siekiančiame daugiau kaip 900 m gelmę, kurios saulės šviesa jau beveik nepasiekia. Jei jums atrodo, kad tokie tyrinėjimai įdomūs ir jaudinantys, tai nieko nuostabaus.
„OceanXplorer“ yra flagmanas, priklausantis geografinių tyrinėjimų ir žiniasklaidos bendrovei „OceanX“, kurią įsteigė milijardierius, apribotos rizikos fondo „Bridgewater Associates“ įkūrėjas Rėjus Dalijas (Ray Dalio) su savo sūnumi Marku, anksčiau kūrusiu laidas „National Geographic“ televizijai. 87 m ilgio „OceanXplorer“ kadaise buvo pagalbinis ir geologinių tyrimų laivas, aptarnaujantis jūrines naftos platformas. 2020 m. jis buvo visiškai pertvarkytas moksliniams tyrimams ir dalijimuisi atradimais su visuomene.
Visą pasakojimą apie naujausius povandeninio pasaulio tyrimus skaitykite „National Geographic“ 2024 m. spalio numeryje.