Naujausios istorijos

Po Kupolu

Autorius Andrew Lawler

Fotografas Ziyah Gafić

Jeruzalės šventąją kalvą vainikuojanti Uolos Kupolo šventovė – maldų ir protestų vieta. Vykdant nuodugnią restauraciją ir archeologinius tyrimus atsiskleidžia naujų šventovės kilmės įrodymų.

Daugiau nei 13 amžių Uolos Kupolo šventovė vainikavo Jeruzalės šventąjį akropolį – plačią teritoriją, žydų ir krikščionių vadinamą Šventyklos kalnu, o musulmonų Haram al Šarifu (Kilniąja šventove). Kaip seniausias islamo pastatas, ši šventovė dvasine reikšme prilygsta gretimai Kristaus Kapo bažnyčiai, o dailumu – Tadž Mahalui. Šio prabangiomis medžiagomis dengto paprastos geometrinės formos simbolinio pastato grožis nesensta. Žvarbų žiemos rytą į šventovę pamažu renkasi moterys ilgais paltais ir hidžabais. Susėdusios ant raudonos ir aukso spalvų pliušinio kilimo, pavieniui kontempliuoja arba grupelėmis skaito Koraną. Vyrai buriasi gerokai didesnėje Al Aksos mečetėje už 100 m į pietus, o ši rami erdvė – daugiausia musulmonių moterų ir vaikų valdos.

Uolos Kupolo šventovė per stebuklą pergyveno plėšikavimus, žemės drebėjimus, religinius kivirčus, kruvinus įsiveržimus ir buitiškesnius pavojus, kaip antai karvelių išmatas, kurios užkemša latakus ir lietaus vanduo ima sunktis į sienas. Įspūdingas jos vaizdas puošia kavos puodelius, pašluostes ir ekranų užsklandas, o įrėminti jos kupolo atvaizdai kaba viso pasaulio mečetėse, svetainėse ir viešuose pastatuose. „Su šia vieta ryšį turi beveik du milijardai žmonių“, – sako 14,4 ha religinio komplekso direktorius šeichas Omaras Kisvanis (Omar Kiswani).

Visą istoriją rasite „National Geographic“ 2023 m. rugsėjo numeryje.

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Jums gali patikti

Naujausios istorijos

Lytėjimo galia

Autorė Cynthia Gorney Fotografė Lynn Johnson „Lytėjimas– vienas esminių socialinės sąveikos aspektų, o socialinė sąveika – vienas esminių žmogaus poreikių.
Aji Styawan/National Geographic
Naujausios istorijos

Sparčiai skęstanti sala

Timbulsloko (Timbulsloko) kaime, maždaug už 400 km į rytus nuo Indonezijos sostinės Džakartos (Jakarta), kapinės jau buvo po vandeniu. Pažvelgus
0

Krepšelis

    Prekė Kaina Kiekis Viso
Išvalyti krepšelį

Your cart is empty