Naujausios istorijos

Išskirtinė pirmykštės gamtos teritorija

Niasa. Mozambikas

Fotografas Thomas Peschak

Autorė Leonie Joubert

Kiek didesnė už Šveicariją, 42 tūkst. km2 užimanti Niasa buvo įkurta 1954 m. kaip medžioklės rezervatas, o 1999 m. tapo nacionaline saugoma teritorija. Tai viena didžiausių Afrikos pirmykštės gamtos teritorijų, apie kurias pasaulis dar nėra girdėjęs. Ji yra atokiai nuo pramintų takų ir vis dar bando atsitiesti po kruvino 16 metų trukusio pilietinio karo, pasibaigusio 1992 m.

Čia gyvena visos Rytų Afrikos garsenybės – drambliai, buivolai, liūtai ir hieniniai šunys, taip pat tokios įdomybės kaip kvagos, impalos ir dryžuotosios gnu. Šioje teritorijoje plytinčios lygumos išsiuvinėtos miškeliais, giriomis, užliejamomis lygumomis ir nusėtos granitinėmis salomis – uolėtomis atodangomis, primenančiomis per žalią vandenyną plaukiančius galionus. Šiame regione žmonės gyvena ir prekiauja nuo priešistorinių laikų. Apie juos liudija akmens amžiaus radiniai ir piešiniai ant granito drobių. Jie pragyveno iš miškų ir upių, medžiojo laukinius gyvūnus, rinko medų, vaisius ir riešutus, taip pat malkas ir vaistinius augalus, gaudė žuvis. Į kasdienį gyvenimą jie įtraukė ir žemdirbystę: augino kukurūzus, žemės riešutus, pupeles, sezamus, sorgus ir komercinius augalus, tokius kaip tabaką.

Šiandien daugiau kaip 60 tūkst. Niasos kaimelių gyventojų ir toliau gyvena iš žemės, nors bendri rezervato valdytojai – Mozambiko nacionalinė saugomų teritorijų administracija (ANAC) ir JAV įsikūrusi Laukinės gamtos apsaugos draugija – kontroliuoja žvejybą ir medžioklę.

Visą istoriją rasite 2023 m. rugsėjo „National Geographic“ numeryje.

Palikite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Jums gali patikti

Naujausios istorijos

Lytėjimo galia

Autorė Cynthia Gorney Fotografė Lynn Johnson „Lytėjimas– vienas esminių socialinės sąveikos aspektų, o socialinė sąveika – vienas esminių žmogaus poreikių.
Aji Styawan/National Geographic
Naujausios istorijos

Sparčiai skęstanti sala

Timbulsloko (Timbulsloko) kaime, maždaug už 400 km į rytus nuo Indonezijos sostinės Džakartos (Jakarta), kapinės jau buvo po vandeniu. Pažvelgus
0

Krepšelis

    Prekė Kaina Kiekis Viso
Išvalyti krepšelį

Your cart is empty