Gegužės mėnesį, praėjus 400 metų, kai į anglams priklausiusią Virdžinijos koloniją koją įkėlė pirmieji grandinėmis sukaustyti afrikiečiai, povandeninių archeologų komanda pranešė, kad prie Mobilio (Mobile) Alabamoje aptiktos apanglėjusios paskendusio paskutinio žinomo JAV krantus pasiekusio vergų laivo „Klotildos” liekanos.
1860 metais – po 52 metų, kai JAV uždraudė vergų importą – turtingas žemvaldys susitarė su škunos kapitonu, kad šis į Alabamą nelegaliai atgabentų daugiau nei šimtą afrikiečių belaisvių – už tokį nusikaltimą grėsė kartuvės. Atlikus šį niekingą pavedimą, laivas padegtas siekiant sunaikinti įrodymus. Šie belaisviai buvo paskutiniai iš maždaug 307 000 afrikiečių, atgabentų vergovei į žemyninę Ameriką nuo XVII a. pradžios iki 1860 m. Taip su „Klotilda” baigėsi gėdingas tarpsnis, jau seniai vadinamas prigimtine Amerikos nuodėme.
1865 m. prezidentas Abraomas Linkolnas paskelbė, kad tautą nuniokojęs pilietinis karas buvo Visagalio bausmė už šią nuodėmę. Pasibaigus karui ir panaikinus vergiją, „Klotilda” atkeliavę juodaodžiai tapo laisvais amerikiečiais, bet neatsižadėjo savo afrikietiškos tapatybės. Jie įsikūrė aukštupio miškuose ir pelkynuose
netoli Mobilio: statė paprastus namus, augino daržus ir gyvulius, medžiojo, žvejojo ir ūkininkavo. Įsteigė bažnyčią ir pastatė mokyklą. Taip sukūrė glaudžią savarankišką bendruomenę, vėliau pramintą Afrikataunu (Africatown).
Daugelis jų palikuonių iki šiol čia gyvena. Afrikatauno gyventojai su pasididžiavimu prisimena ir stengiasi išsaugoti šių ypatingų žmonių istoriją – jiems tekusius iššūkius, pergales, kančias ir gebėjimą atsitiesti.
Plačiau skaitykite vasario numeryje.